Zaproszenie na obchody górniczego święta “Barbórki”

Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała  serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH na tegoroczne obchody górniczego święta “Barbórki”.

Sytuacja epidemiczna i związane z nią obostrzenia zmuszają do zachowanie dystansu społecznego, który jest ważny dla naszego bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze wspólnego świętowania i odchodzić od wielowiekowej tradycji. Wręcz przeciwnie! Korzystając ze zdobytego doświadczenia pracy zdalnej, wspomagając się nowoczesnymi technikami cyfrowymi, zaplanowaliśmy uroczystości barbórkowe w nieco zmienionej formie. Istotne dla nas jest, aby kultura i tradycje były podtrzymane, dlatego też w tym roku obchody święta górniczego zyskują wirtualny, a co za tym idzie nowoczesny wymiar.

Zapraszamy zatem do wirtualnego uczestnictwa w planowanych wydarzeniach.

Obchody uroczystości barbórkowych rozpoczną się w czwartek 3 grudnia otwarciem 61 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. Na Konferencji zostaną zaprezentowane wyniki prac naukowych studentów prawie z wszystkich wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej w 16 sekcjach tematycznych. Program oraz linki do spotkańw ramach poszczególnych sekcji na naszej stronie poświęconej konferencji – zobacz.

Właściwe obchody święta patronki górników, zaplanowane na piątek, 4 grudnia, rozpocznie o godzinie 9:00 uroczysta msza święta w kolegiacie Św. Anny (uczestnictwo możliwe, ale z zachowaniem zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną, transmisja online dostępna na kanale Youtube: https://youtu.be/YMsNyPvlUc0).

Głównym punktem uroczystości barbórkowych będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, które będzie mieć miejsce w Auli Głównej budynku A-0 o godzinie 13:00. Wezmą w nim udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Wydarzenie będzie dostępne online (transmisja na stronie głównej AGH: PRZEJDŹ DO TRANSMISJI).

Zwieńczenie uroczystości Barbórkowych będzie Biesiada Górnicza, która rozpocznie się o godzinie 16:00 i będzie spotkaniem webinarowym. Nie zabraknie podczas niej tradycyjnych elementów obchodów święta i radości ze wspólnie spędzonych chwil. Podczas biesiady odtworzone będzie nagranie „Skoku przez skórę” młodych adeptów, wprowadzające ich do wspólnoty górniczej. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi do transmisji uczestnicy będą mogli również wziąć udział w interaktywnej zabawie. Aby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie obchodów do dnia 26 listopada 2020 roku.

W związku z obchodami Dnia Górnika Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. dr hab. inż. Marek Cała ustanowił godziny dziekańskie:

• w czwartek 3.12.2020 r. z okazji 61. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH dla uczestników sesji naukowych (wygłaszających i słuchaczy);
  • w piątek 4.12.2020 r. z okazji obchodów Dnia Górnika dla wszystkich studentów Wydziału.