Relacja z uroczystych obchodów 100-lecia AGH

W dniach 18 i 19 października 2019 r. odbyły się Uroczyste Obchody 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ramach tych obchodów swoje 100-lecie świętował równocześnie najstarszy Wydział AGH – nasz Wydział Górnictwa i Geoinżynierii powołany w 1919 roku.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęła 18 października o godz. 10:00 Konferencja centralna, stanowiąca kluczowy punkt programu Światowego Zjazdu Absolwentów AGH, podczas której wystąpił Rektor AGH prof. Tadeusza Słomka oraz Przewodniczący Komitetu ds. Organizacji Jubileuszu 100-lecia AGH prof. Wojciech Łużny. Wygłoszone zostały także wykłady:

• Przewodniczącego Rady Uczelni Janusza Filipiaka „Współpraca uczelni z przemysłem – Społeczna odpowiedzialność businessu”
  • Dr hab. inż. Marii Maj, prof. nadzw. „Od Akademii Górniczej do AGH, czyli stulecie misji edukacyjnej”
  • Konrada Szaciłowskiego „Od węgla do… węgla. Ewolucja nauki na AGH”

Następnie odbyła się Immatrykulacja po 50 latach, a Konferencję zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

Od godziny 14:00 odbywały się uroczystości na poszczególnych Wydziałach – zobacz relację z Obchodów 100-lecia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

W dniu 19 października odbyły się Główne Obchody Jubileuszu 100-lecia AGH. Rozpoczęła je o 8.30 Msza Św. w Kolegiacie Św. Anny, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po mszy władze akademii, zaproszeni goście, pracownicy i studenci z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH przemaszerowali wokół Rynku Głównego, by pod Collegium Novum UJ wysłuchać przemówienia Rektora AGH prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki oraz Rektora UJ prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka.
Następnie w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się Uroczyste posiedzenie Senatu z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego. Posiedzenie otworzył Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Z okazji Jubileuszu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe wieloletnim zasłużonym pracownikom naukowo-dydaktycznym uczelni za wybitne zasługi dla rozwoju nauk technicznych oraz osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, wśród których znaleźli się dwaj profesorowie naszego Wydziału:

• prof. dr hab. inż. Maciej Mazurkiewicz uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • prof. dr hab. inż. Piotr Czaja uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W dalszej części uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik odczytał list nadesłany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrali Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin; Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu – Elżbieta Bieńkowska; Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski; Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012 i doktor honoris causa AGH – prof. Jerzy Buzek oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rektor Politechniki Warszawskiej – prof. Jan Szmidt.

Najważniejszym momentem uroczystości była immatrykulacja studentów I roku. Każdy wydział AGH reprezentował jeden, nowo przyjęty student, który w imieniu własnym i swoich kolegów składał uroczyste ślubowanie. Ceremonię przeprowadził Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny.

Wykład inauguracyjny pt. „Z biegiem lat, z biegiem dni”, będący opowieścią o historii techniki, wygłosili dr hab. inż. Jacek Tarasiuk, prof. nadzw. z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz dr inż. Krzysztof Kluza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Po uroczystym posiedzeniu Senatu zgromadzeni goście wznieśli toast, a także pokrojono jubileuszowy tort.

O godzinie 18:00 rozpoczęło się Widowisko teatralno-muzyczne KIDS OF EVOLUTION. Na scenie pojawili się czołowi artyści polskiej sceny muzycznej – Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Kasia Kowalska, Igor Herbut, Kamil Bednarek, Leszek MożdżerL.U.C ORCHESTRA. Obok gwiazd wystąpiły zespoły z naszej uczelni – Orkiestra Reprezentacyjna AGH oraz Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH.

Dzień zakończył o 20:30 pokaz laserów i fajerwerków na Bulwarach Wiślanych.