Relacja z pobytu studentów z China University of Mining and Technology w Xuzhou

W dniach od 3 do 13 listopada 2019 roku na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH gościliśmy 31 osobową grupę z China University of Mining and Technology w Xuzhou. Grupę stanowili studenci kierunków Safety engineering oraz Mining engineering, którym towarzyszyło dwóch profesorów Xu Ying’aWang Kai’a. Wizyta ta była zainicjowana oraz zorganizowana przez Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy z Chinami Pana dra hab. inż. Piotra Małkowskiego, prof. AGH. Przygotowany specjalnie na dla tej grupy program wizyty oprócz zajęć dydaktycznych w salach wykładowych oraz wyjazdów technicznych przewidywał również uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i integrację ze środowiskiem akademickim naszej uczelni.
Na powitanie nasi goście zostali zaproszeni na Koncert symfoniczny muzyki zespołu Queen i prosto z lotniska udali się do ICE Kraków. Dwutygodniowy pobyt w AGH rozpoczęto spotkaniem z Władzami Uczelni w Rektoracie. W trakcie spotkania zaprezentowano wykład na temat struktury i organizacji naszej uczelni oraz współpracy zagranicznej AGH i programów dydaktycznych dla obcokrajowców realizowanych przez naszą uczelnię. Następnie studenci zostali zapoznani z bazą laboratoryjną Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. W kolejnych dniach odbyło się również spotkanie z władzami Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, któremu przewodniczył sam Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Marek Cała. Podczas swojego pobytu uczestnicy kursu wysłuchali również wykładów o śladzie węglowym w naszym codziennym życiu, bezpieczeństwie energetycznym, ekonomice przemysłowej oraz o innowacjach i przyszłości górnictwa na świecie.
Cykl wyjazdów technicznych rozpoczęto wizytą w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Na miejscu organizatorzy spotkania przedstawili cykl wykładów omawiających specyfikę i kierunki działania tej jednostki badawczej. Prelegentami byli osobiście kierownicy poszczególnych Zakładów. Następnie zaprezentowano stanowisko do badania obudów ŁP oraz mobilną stacje monitoringu jakości powietrza. Korzystając z wizyty na Śląsku grupa odwiedziła Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Celem kolejnego wyjazdu była największa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego nie tylko w Polsce, ale i w Europie – PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów. Duże wrażenie na naszych gościach zrobiły koparki wielonaczyniowe pracujące w Polu Szczerców oraz sama wielkość i rozmach prowadzonych robót górniczych. Po wizycie w kopalni odwiedzili również muzeum „Giganty Mocy” w Bełchatowie.
W dniu Święta Niepodległości grupa z CUMT udała się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym „Regis”. Ponieważ trasa obejmował zarówno część górniczą, jak i turystyczną wszyscy zostali wyposażeni ekwipunek godny górników. Zwiedzającym przedstawione zostały w praktyce codzienne aspekty życia górnika, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Po zwiedzaniu studenci mogli nabrać sił podczas obiadu zorganizowanego w podziemnej restauracji. Wieczór uświetnił koncert w teatrze im. Juliusza Słowackiego. Koncert nosił tytuł “Od Chopina do Kilara”, gdzie jego uczestnicy mogli usłyszeć najwspanialsze kompozycje wielkich polskich twórców.
Ostatnim wyjazdem technologicznym była wizyta w podziemnej kopalnia rud cynku i ołowiu “Olkusz – Pomorzany” należącej do ZGH “Bolesław”. Tam po przeszkoleniu BHP zjechali upadową “Franciszek” na poziom +220. Podczas tej wizyty mogli zapoznać się z komorowo-filarowym systemem eksploatacji oraz zabierkowym z podsadzką hydrauliczną, a także ze stosowaną obudową kotwową, maszynami służącymi do wiercenia otworów strzałowych oraz ładowania i odstawy urobku. Ponadto studenci zobaczyli wyrobiska prowadzone w trzecim stopniu zagrożenia wodnego.
Tak bogaty program dydaktyczny uzupełniło zwiedzanie Krakowa w towarzystwie przewodników oraz trzydniowy zorganizowany pobyt w stolicy naszego kraju – Warszawie.
Nie obyło się również bez integracji młodzieży podczas spotkań w Klubach Zaścianek i Gwarek, gdzie największym hitem okazał się konkurs Karaoke. To ostatnie połączone zostało z podsumowaniem kursu, na którym Prodziekan WGiG – dr hab. inż. Zbigniew Niedbalski, prof. AGH wręczył jego uczestnikom pamiątkowe certyfikaty i upominki. Było to pożegnalne spotkanie, lecz zgodnie z deklaracjami obu profesorów z CUMT, zapowiadające dalszą współpracę między uczelniami.
Następnego dnia po śniadaniu nasi goście opuścili swój hotel i udali się w drogę powrotną do Pekinu. Ta wizyta pozostanie w pamięci nie tylko naszym gościom z Państwa Środka, ale i wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w organizację ich pobytu w AGH.