Relacja z uroczystych obchodów 100-lecia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii

W dniu 18 października 2019 r. w ramach Głównych Obchodów Jubileuszu AGH oraz Światowego Zjazdu Absolwentów AGH odbyły się Uroczyste Obchody 100-lecia Wydziału, w których uczestniczyło blisko 550 osób.

Uroczystości rozpoczęły się w Auli JSW, gdzie Dziekan prof. Marek Cała powitał uczestników oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie przypominające historię wydziału. Po przemówieniu doszło do podpisania umowy o współpracy z Polską Grupą Górniczą. Umowę w imieniu PGG podpisali Andrzej Paniczek Wiceprezes ds. Finansowych oraz Jerzy Janczewski Wiceprezes ds. Pracowniczych. Nasz Wydział reprezentował prof. dr hab. inż. Marek Cała Dziekan Wydziału,  dr hab. inż. Zbigniew Niedbalski Prodziekan ds. Kształcenia oraz dr hab. inż. Zbigniew Burtan Kierownik Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy.

Kolejnym punktem uroczystości było Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy prof. Juliana Sulimy-Samujłło na II piętrze pawilonu A-4. Sylwetkę Profesora przypomniał prof. dr hab. inż. Piotr Czaja.

Po tej uroczystości goście Wydziału mieli czas i okazję odwiedzić swoich profesorów, zapoznać się z bazą laboratoryjną Wydziału, Biblioteką Wydziałową i Dziekanatem, z którego – z przystankiem w Klubie Studenckim „Gwarek” – udali się na Miasteczko Studenckie AGH do Klubu STUDIO na dalszy ciąg uroczystości.

Wieczór z Wydziałem w Klubie STUDIO rozpoczął się od powitania przez Dziekana Wydziału prof. Marka Całę oraz odśpiewania hymnu górniczego. Następnie głos zabrał prof.  Antoni Tajduś, były Rektor AGH. Po nim wystąpił dr inż. Krzysztof Pawiński, absolwent Wydziału, Prezes Grupy Maspex oraz członek Rady Uczelni. Ostatnim wystąpieniem zaproszonych gości było wystąpienie Tada Watroby, absolwenta Wydziału, Prezesa Zarządu Hancock Prospecting Pty w Australii. Wśród kolejnych punktów uroczystości można wymienić zaintonowanie przez naszego wydziałowego kantora prof. Piotra Małkowskiego Pieśni semestralnej, podczas, której powstawały z miejsc kolejne roczniki oraz podziękowania za współpracę z Wydziałem, które otrzymali przedstawiciele delegacji zagranicznych:

• Prof. Hai Tran Thanh,  Rector,  Hanoi University of Mining and Geology (HUMG)
  • Dr. Hiếu  Cao Việt,   Rector,  Binh Duong University
  • Prof. Igor Kotsan,   Rector, Lesya Ukrainka Eastern European National University
  • Prof. Yuriy Bobalo,   Rector, Lviv Polytechnic National University
  • Prof. Song Xuefeng  President, China University of Mining and Technology
  • Dang Phu Pham, Head Master, Vinacomin – Business School

Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Casablanki”, ale wspólna zabawa i tańce trwały dalej do późnych godzin nocnych.

Uroczystości nie mogłyby się odbyć bez 22 przedsiębiorstw, które zdecydowały się zostać Partnerami Uroczystości. Wyróżnienia Złoty Przyjaciel Wydziału otrzymały: Polska Grupa Górnicza S.A. i PBI S.A., a wyróżnienia Srebrny Przyjaciel Wydziału – PGE GiEK S.A., LW Bogdanka S.A., EXME Group S.A., Grupa TK S.A.