Podsumowanie pilotażowej szkoły letniej 1st Pilot Summer School EnAct SDGs

W dniach 28 – 30 września 2020 r. odbyła się pierwsza pilotażowa szkoła letnia 1st Pilot Summer School EnAct SDGs. W wydarzeniu wzięli udział studenci z Polski, Grecji, Słowacji, Francji i Włoch. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w Koszycach, jednak z uwagi na obecną sytuacje epidemiologiczną organizatorzy zdecydowali się na hybrydowy charakter spotkania. Uczestnicy, którzy mogli pojawić się na swoich macierzystych uczelniach, mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu w przygotowanych przez organizatorów salach. Osoby, które nie miały takiej możliwości, brały udział w warsztatach zdalnie ze swoich domów.

Warsztaty podzielone zostały na sesje warsztatowe, kiedy studenci pracowali w 4-5 osobowych grupach, oraz sesje ogólne, w której trenerzy przedstawiali zagadnienia i wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy. W ramach części seminaryjnej studenci mieli okazję wysłuchania wykładów z zakresu innowacyjności, przedsiębiorczości, aktualnych trendów rynkowych, gospodarki o obiegu zamkniętym, modeli biznesowych, finansowaniu i promowaniu własnych pomysłów. Podczas trzech dni szkoły letniej, studenci w grupach pracowali nad rozwiązaniami problemów z jakimi spotyka się branża surowców, zarówno w zakresie możliwych zabiegów technologicznych, podejścia biznesowego jak i wpływu na środowisko.

W wydarzeniu tym wzięło udział czterech studentów z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, byli to: Katarzyna Krzyżak, Karolina Kosiorowska, Angelika Majda i Mateusz Żelichowski. Celem warsztatów było stworzenie, opracowanie i przedstawienie koncepcji biznesu związanego z wykorzystaniem aluminium, uwzględniając przy tym ochronę środowiska oraz produkcję wtórną z recyklingu. Projekty oceniane były przez grupę naukowców i ekspertów pod kątem między innymi: merytoryczności, wiedzy technicznej, wiedzy finansowej i sposobu prezentacji. Najlepszym projektem według jury została koncepcja drużyny nr 3 – “MEVEM”, w skład której wchodzili: Mateusz Żelichowski (AGH), Elisa Reginato (HIT), Vasilis Loukadakis (NTUA), Eva Stachouli (NTUA), Martin Koncek (TUKE). Gratulujemy zwycięskiej drużynie.

Uważam, że szkoła letnia EnAct-SDGs pozwoliła mi pogłębić swoją wiedzę o sektorze surowców i zdobyć nowe kompetencje. Serdecznie zachęcam do uczestnictwa w kolejnych edycjach wydarzenia. Jest to niepowtarzalna okazja na spotkanie z wybitnymi naukowcami i ekspertami, pracę w międzynarodowych zespołach oraz wysłuchanie niezwykle motywujących i cennych wykładów.” ~ Mateusz Żelichowski

Udział w Szkole letniej pozwolił mi na wymianę doświadczeń ze studentami z innych krajów. Podczas tego wydarzenia poruszone zostały tematy, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Za największą wartość tych warsztatów uważam możliwość wysłuchania specjalistów z różnych krajów oraz pracę w interdyscyplinarnych, międzynarodowych grupach.” ~ Katarzyna Krzyżak