Nasz Wydział na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego

W dniach 10-13 września 2019 roku w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które odwiedziło blisko 30 tysięcy osób. W Targach wzięło udział 350 wystawców z 12 krajów z całego świata: Polski, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Niemiec, Chin, Czech, Cypru, Włoch, Francji, Ukrainy, Belgii i Słowacji. Jednym z wystawców była Akademia Górniczo-Hutnicza.

Na stoisku AGH prezentowana była oferta naszego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii i całej AGH oraz osiągnięcia kół naukowych. Studenckie Koła Naukowe działające na naszym Wydziale zaprezentowały model maszyny urabiającej (KN Filar), demonstracyjną linię produkcyjną LeanLine (SKN Zarządzanie) oraz wzbudzającą szczególne zainteresowanie prezentację wentylacji mechanicznej w makiecie Ventroom (KN Kliwent). Dzięki „JSW Szkolenie i Górnictwo” stoisko wzbogacała także prezentacja VR (Virtual Reality), a odwiedzający nasze stoisko mogli zapoznać się z pracami wykonywanymi w kopalniach i „przećwiczyć”, jak to jest pracować „na dole” w kopalni węgla kamiennego.

Wśród osiągnięć innych kół naukowych AGH można było zobaczyć pokazy motorów elektrycznych E-moto (KN AGH E-Moto), a także bolidy AGH – tradycyjny spalinowy (AGH Racing) oraz nowość – bolid wodorowy (KN MechaniCAD). Prezentowane były też drony.

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny dotyczący finansowania górniczych inwestycji, moderowany przez Prodziekana Arkadiusza Kustrę. Ze strony AGH panelistami byli także Profesor Bronisław Barchański oraz doktor Paweł Bogacz.

Podczas Targów zostały ogłoszone wyniki konkursu „Innowacje w Przemyśle Katowice 2019”, w którym projekt SKN Zarządzanie „Optymalizacja przepływu i procesu na przykładzie modelu kopalni odkrywkowej SMART Mine” zajął II miejsce – więcej o tej nagrodzie tutaj.

Tegoroczną oprawę stoiska AGH zapewniły KN AGH E-Moto, AGH Racing, KN MechaniCAD oraz koła naukowe z Naszego Wydziału: KN Filar, KN Kliwent i SKN Zarządzanie. Stoisko prowadziła Marta Sukiennik ze wsparciem Pawła Bogacza, Michała Karcha, Rafała Łuczaka oraz Piotra Życzkowskiego.
Koleje Targi już za dwa lata. Mamy nadzieję, że w 2021 roku studenci zaprezentują jeszcze więcej swoich osiągnięć.